UI و UX

دو اصطلاح UI و UX در طراحی سایت به چه معنا هستند ؟

UI و UX دو اصطلاح مخفف شده هستند . UI مخفف user interface می باشد که در زبان فارسی به معنای ” رابط کاربری ” است . حالا سوال اینست که این رابط کاربری به چه چیزی گفته می شود و چرا در طراحی وب سایت تا این حد مهم است ؟ UI یا رابط کاربری تمام آن چیزی است که در صفحه نمایش دیده می شود . شامل رنگها ، تصاویر ، ویدئو ها و … . طبیعتا  UI از آن جهت که به زیبایی و جذابیت سایت ما کمک می کند و مخاطب بیشتری را به بازدید از سایت ما هدایت می کند اهمیت بسیار زیادی دارد .

UX مخفف user experience است که در زیان فارسی اصطلاح ” تجربه کاربری ” مترادف با آن قرار گرفته است . اصطلاح تجربه کاربری به تجربه و احساس کاربر زمانی که از وب سایت ما دیدن می کند ، محصولی خریداری می کند ، فرمی پر می کند و … گفته می شود . اگر کاربر احساس خوشایندی از خرید محصول ما داشته باشد مثلا محصول به موقع به دستش برسد یا زمانی که فرمی پر می کند انتظار کمتری بکشد و نیاز به پاسخ دهی به سوالات کمتری داشته باشد ، اصطلاحا گفته می شود سایت ما UX خوبی داشته است .

 

تفاوت UI و UX چیست ؟

تفاوت UI و UX در تعریف این دو واژه تا حدود زیادی بیان شد اما باید توجه داشته باشیم که UX بسیار فراتر از UI است و تامین کردن آن به مراتب سخت تر . مثلا ممکن است سایتی از رابط کاربری خوبی برخوردار باشد اما UX خوبی نداشته باشد . در این حالت گرچه کاربر در لحظه ورود به سایت ما از نظر بصری هیچ مشکلی حس نمی کند اما کافیست تصمیم بگیرد محصولی سفارش دهد و یا حتی برای فرستادن یک ایمیل ساده به مشکل برخورد کند اینجاست که رابط کاربری خوب تقریبا اثر خود را بطور کامل از دست می دهد .

UI خوب هم در جذب کاربر و نگه داشتن کاربر روی سایت ما بسیار موثر است . هر چقدر هم  UX خوبی داشته باشیم اما اگر وبسایت ما از نظر ظاهری هیچگونه جذابیتی نداشته باشد حتی کاربر را به بازدید از صفحات سایت ما ترغیب نمی کند . نباید فراموش کنیم که UI و UX هر دو در کیفیت وبسایت ما اهمیت بسزایی دارند و نباید هیچکدام فدای دیگری شود .

 

چگونه خطای کمتری در زمینه UI و UX داشته باشیم

خوشبخانه برای رسیدن به UI و UX خوب و تامین هر دو مورد اصولی وجود که با رعایت کردن آنها و اجرای آنها می توانیم خیال خودمان را از بایت این دو مورد آسوده کنیم .به عنوان مثال تا جای ممکن بهتر است سایت ما از طیف رنگی خاصی پیروی نماید یا مثلا در ابتدای کار اگر نیاز به گرفتن اطلاعاتی نظیر نام و نام خانوادگی ، آدرس ایمیل ، شماره تلفن و … از کاربر داریم بهتر است تا جایی که می توانیم آنها را کمتر کنیم و گرفتن مابقی اطلاعات را در صورت نیاز به بعد موکول کنیم . هر چه خط و خطوط کمتری در سایت دیده شود بهتر است بنابراین برای جداسازی فضاها بهتر است از روشهای دیگری استفاده کنیم . نکات فراوان دیگری هم وجود دارد که می توانیم به کمک آنها UI و UX بهتری برای سایتمان تامین کنیم .

 

2 پاسخ
 1. هاکان
  هاکان گفته:

  از تصاویر فلتی که تو صفحهات وبسایتتون استفاده کردین خیلی زیبا کردن سایت رو فقط در قسمت فونت کمی مشکل دارید بنظرم مثلا فونت همین قسمتی که دارم دیدگاه خودم رو مینویسم

  پاسخ
  • وبنبات
   وبنبات گفته:

   ممنون از حسن نظر شما، فونت استفاده شده برای سایت وزیر هست که به نظرم فونت فارسی خوبی باشه اما انتخاب فونت کمی سلیقه ایست.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *