webnabat-website-Freelancer

فریلنسری انتخابی است که باعث می شود در برابر این سوال که شاغل هستید یا خیر پاسخی نداشته باشید، چون خودتان هم بدرستی جوابش را نمی دانید! احتمالا واژه های فریلنسر و فریلنسری این روزها زیاد به گوشتان رسیده است، شاید در مورد مزایا و معایب آن هم چیزهایی شنیده باشید و حتی وسوسه شده باشید که خودتان یک فریلنسر باشید! اما واقعا فریلنسری چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟ و آیا واقعا آنقدرها که می گویند وسوسه کننده است یا آواز دهلیست که فقط شنیدنش از دور خوش است؟!

فریلنسر به کسی گفته می شود که دورکاری می کند یا به عبارتی آزادکار است! و فریلنسری به معنای دورکاری یا آزادکاریست. البته اگر در استخدام سازمان یا شرکتی هستید و در حیطه شغلی خود برخی مواقع دورکاری می کنید چندان فریلنسر محسوب نمی شوید. اولین ویژگی یک فریلنسر، آزاد بودن از هر گونه تعهد به شرکت یا سازمان خاص است! این نوع کار کردن که می تواند بسیار وسوسه کننده باشد در کنار مزایای بسیار زیاد، معایبی نیز به دنبال دارد که می تواند با توجه به روحیات و شرایط زندگی شما انتخاب بسیار خوبی باشد یا بلعکس به انتخابی آزاردهنده تبدیل شود تا جایی که حاضر باشید عطایش را به لقایش ببخشید!

 

مزایای فریلنسری:

۱- خودتان رئیس خودتان هستید

webnabat-website-boss

در استخدام نبودن و رها بودن از هرگونه تعهد به ارگان، سازمان یا شرکت خاص که طبیعتا آزادیهای زیادی به همراه دارد برترین امتیاز یک فریلنسر است. هر زمان که تمایل داشته باشد می تواند پروژه ای را انتخاب کرده، کار کند و پس از اتمام پروژه تا مدتی استراحت نماید. هرگز به دنبال دریافت مرخصی برای انجام کارهایش نخواهد بود و دردسر رفت و برگشت های هر روزه، در ساعتهای مشخص به محل شرکت را نخواهد داشت. از پشت میز نشستن های طولانی با لباس رسمی خلاص خواهد شد. ارباب رجوعی نخواهد داشت. نه رئیسی دارد و نه کارمندی، درآمدش را خودش تعیین می کند که می تواند بسیار بیشتر از درآمد ماهانه یک شغل ثابت باشد! می توان گفت اگر فریلنسری را انتخاب کنید در حقیقت همه کاره خودتان هستید.

۲- زمان و محل کارتان را خودتان تعیین می کنید

webnabat-website-Freelancer-work

یکی دیگر از مزایای فریلنسری، تعیین محل کار توسط خودتان است. بدین ترتیب هر جایی که شما اراده کنید به شرط آنکه ابزارهای لازم برای کارتان را داشته باشید به عنوان مثال یک لپ تاپ و اینترنت می تواند محل کارتان باشد. این محل می تواند خانه خودتان، منزل دوستان و هنگام مهمانی، ویلا یا هتل در زمان مسافرت و هر جای دیگری که بتوانید فکرش را کنید، باشد. در منزل هم می توانید محل کارتان را خودتان انتخاب کنید و از محلی به محل دیگر تغییر دهید مثلا اتاق نشیمن یا کانتر آشپزخانه یا حتی تختخوابتان! از طرفی زمان انجام کارهایتان هم دست خودتان است. اگر سحرخیز باشید می توانید از پنج صبح کارتان را شروع کنید و اگر شب زنده دار هستید می توانید ساعت دوازده شب کارتان را آغاز کرده و در آرامش و سکوت تا نیمه های شب به کار بپردازید. در حقیقت هر زمانی که شما هوس کنید و حس کارکردن داشته باشید بهترین زمان برای انجام کار است!

۳- بین کار و زندگیتان هماهنگی بیشتری وجود دارد

webnabat-website-available_freelancer

وقتی شما فریلنسری را انتخاب می کنید و از کار اداری و دردسرهایش رها می شوید، می توانید از امتیاز و لذت کار کردن در کنار اعضای خانواده بهره مند شوید. شما بهتر می توانید کارهای روزمره تان را اولویت بندی کنید و طبیعتا شادابی و سرزندگی بیشتری را احساس می کنید. انتخاب فریلنسری می تواند زندگی شادتری را برای شما به ارمغان آورد!

 

معایب فریلنسری:

۱- مزایای شغل ثابت و در استخدام جایی بودن را نخواهید داشت

webnabat-website-Legal bill

با انتخاب فریلنسری همانقدر که از آزادی و استقلال بیشتری در کسب و کارتان برخوردار خواهید شد به همان میزان هم مزایا و امتیازات یک شغل ثابت را از دست خواهید داد. شما دیگر حقوق ثابتی نخواهید داشت که ماه به ماه به حسابتان واریز شود و خستگی یک ماهه را از تنتان بیرون کند. از مزایایی همچون دریافت وام و اضافه کار و حق فرزند و … برخوردار نخواهید بود. همچنین اگر روحیات خانه نشینی، کار انفرادی و دور بودن از تعامل با دیگران را نداشته باشید بزودی افسرده خواهید شد!

۲- اگر بین کار و زندگیتان تعادل برقرار نکنید ضعیف خواهید شد

webnabat-website-Poor

با اینکه فریلنسری آزادیهای زیادی در اختیار یک فرد دور کار قرار می دهد اما به معنای تنبلی نیست بلکه فریلنسری مطالعه، تحقیق و تسلط در زمینه های مختلفی را می طلبد. هر چه فرد دورکار تجربه و مهارت بیشتری داشته باشد توانایی انجام پروژه های متنوع تر، در زمینه های بیشتر و در نتیجه درآمد بالاتری خواهد داشت. در حقیقت یک فرد فریلنسر دائما در حال آموزش و یادگیری است در این میان اگر فرد دورکار از آزادیهای خود سو استفاده کند و همیشه مسائل دیگر را نسبت به کار در الویت قرار دهد بزودی ضعیف خواهد شد.

 

۳- ممکن است به رسمیت شناخته نشوید

webnabat-website-Unofficial

یکی از بدترین قسمتهای فریلنسری به رسمیت شناخته نشدن شما توسط اطرافیانتان است. از آنجاییکه دائما در خانه هستید از نظر دیگران یک بیکار تمام عیار هستید. اگر آقا باشید و دوران نوجوانی را پشت سر گذاشته باشید در خانه ماندنتان هیچ توجیهی ندارد و اگر خانم باشید زمانی برای انجام کارهایتان به شما نمی دهند. بچه ها مرتبا خواسته هایی دارند که باید پاسخگویشان باشید. خانه باید همیشه مرتب و منظم بوده و چایتان برقرار باشد. اگر نرسیده باشید غذایی بپزید چندان پذیرفته شده نیست، در تمام مهمانیها باید حضور داشته باشید و در کل از آنجایی که خانه دار محسوب می شوید هیچ عذری از شما پذیرفته نیست.

در پایان باید گفت با تغییر سبک کسب و کارها در دنیای امروز، حتی اگر بطور رسمی و آنچه تصور عموم است شاغل باشید، احتمالا نیاز به دورکاری را در بعضی مواقع خاص حس کرده اید و با خود آرزو کرده اید که ای کاش همیشه دورکار بودید. آینده قابل پیش بینی نیست اما شاید روزی همه کسب و کارها بصورت دورکاری اداره شوند با این تفاسیر بهتر است سعی کنیم با آمادگی کامل به استقبال چنین روزهایی برویم!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *