دامنه و هاست

دامنه و هاست چیست ؟

دامنه و هاست اولین واژه هایی هستند که به محض آنکه تصمیم می گیریم سایتی برای خودمان داشته باشیم  و یا کسب و کار اینترنتی خودمان را راه اندازی کنیم ،  می شنویم . شاید برایتان پیش آمده باشد که از کسی خواسته باشید سایتی برای شما طراحی کند . مطمئنا اولین سوالی که از شما خواهد پرسید اینست که دامنه و هاستتان را انتخاب کرده اید یا خیر ؟ اما این دو واژه که اینقدر در ابتدای کار اهمیت دارند به چه معنا هستند ؟ همانطور که در دنیای حقیقی اگر بخواهیم دفتری داشته باشیم یا کسب و کاری راه بیندازیم نیاز به یک فضای فیزیکی و سپس انتخاب یک نام مناسب برای آن داریم در دنیای مجازی نیز همین گونه است . هاست در حقیقت به منزله همان فضای فیزیکی است و دامنه نامی است که برای آن در نظر می گیریم .

 

دامنه و هاست خوب چه ویژگیهایی دارند ؟

بیایید اینگونه فکر کنیم که در دنیای حقیقی به دنبال راه اندازی کسب و کاری ، اجاره مغازه ای ، تاسیس دفتر کاری و … هستیم ! بنابراین در اولین قدم به دنبال یک فضای مناسب جهت دفتر کار یا مغازه مان می گردیم که از هر جهت نیازهای ما را تامین کند . مثلا متراژ مناسبی داشته باشد ، رفت و آمدمان به آنجا راحت باشد ، ترجیحا در خیابان اصلی واقع شده باشد که آدرس دهی راحت تری هم داشته باشد و بیشتر دیده شود . کیفیت بنا در حد قابل قبولی باشد نور ، دیوارها ، کفپوش و … را برانداز می کنیم .

پس از انتخاب مکان مورد نظرمان اسمی برای آن در نظر می گیریم . بهتر است نام انتخابی به کسب و کارمان مرتبط باشد ، حفظ کردنش راحت باشد ، کوتاه بوده و راحت به ذهن سپرده شود ، برای شنونده عجیب و بیگانه نباشد . مثلا لوازم و التحریر سارا یا کتابفروشی امیر ، رستوران ریحون و … .  انتخاب دامنه و هاست خوب هم همینگونه است . دامنه خوب دامنه ایست که راحت ، کوتاه ، مرتبط و البته منحصر به فرد باشد . هاست مناسب هم هاستی است که خیالمان از بابت محل میزبانی آن راحت باشد و تمام امکانات مورد نیازمان را مانند سرعت ، ترافیک و … را تامین کند .

 

دامنه و هاست را چگونه خریداری کنیم ؟

تا اینجای کار می توان با خیال راحت گفت که کار تقریبا تمام شده است .

نام دامنه مان را انتخاب کرده ایم و فقط باید اقدام به ثبت و خرید دامنه و سپس هاستمان کنیم .

برای خرید دامنه و هاست بهترین راه سرچ در گوگل است .

جستجو در گوگل گزینه های زیادی را در اختیار ما قرار می دهد که می توانیم از طریق آنها اقدام به ثبت و خرید نماییم .

نکته مهم قبل از خرید دامنه اینست که اول مطمئن شویم نامی که برای دامنه مان در نظر گرفته ایم قبلا ثبت نشده باشد .

برای این کار نیز که اصطلاحا به آن who is گرفتن گفته می شود بهترین کار جستجو در گوگل است .

سایتهای بسیاری هستند که برای ما امکان  who is گرفتن را فراهم می کنند .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *